مهندس علی موحد در برنامه "گفت‌وگوی اقتصادی" رادیو گفت‌وگو بسته شدن بودجه را فارغ از نفت، غیر ممکن دانست و گفت: خواه یا ناخواه یکی از منابع ارزشمند کشورمان نفت است و در واقع نعمتی ارزشمند و الهی است. ما باید برای هزینه های جاری مان از نفت استفاده نکنیم. اساسا اگر بخواهیم اقتصادمان را مقاوم کنیم، باید از این منبع ارزشمند استفاده کنیم وگرنه در دیگر زمینه ها توسعه نداشته ایم.

 برنامه "گفت‌وگوی اقتصادی" با موضوع مقاوم سازی اقتصاد و الزامات عبور از اقتصاد نفتی و با حضور مهندس علی موحد عضو اتاق بازرگانی و دبیر کارگروه صنایع غذایی اتاق ایران، سید رضا نورانی رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی و ارگانیک و مظفر علیخانی معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران به روی آنتن رفت.

سید رضا نورانی در ابتدا به دو کره جنوبی و شمالی اشاره کرد و گفت: در شصت سال گذشته این دو کشور در یک اقتصاد مساوی با هم بودند، امروز با مقایسه این دو کشور می بینیم که اقتصاد آنها با هم قابل قیاس نیست کره جنوبی امروز در تولید ملی گام های موفقیت آمیزی برداشته است، درحال حاضر درآمد سرانه کره جنوبی 13 برابر کره شمالی است.

وی متذکر شد: خیلی از کشورهای صنعتی و انحصارگر بزرگ در دنیا وجود دارند که حرف اول را در صنایع می زنند به هر صورت باید ببینیم که صنایع راهبری و پایه ای آنها در کجا قرار گرفته اند. ما باید ببینیم که برنامه خودمان چیست و آیا می توانیم با برنامه ای که در بخش اقتصاد داریم، حرکت رو به جلویی داشته باشیم.

رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی و ارگانیک به توسعه اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به بودجه ای که داریم باید ببینیم که حیف و میل ها در کجا بوده و در کجاها توانسته ایم در زیرساخت ها کار کنیم و امروز هم دیر نیست برای اینکه بتوانیم حرکت جدی در بحث توسعه اقتصادی داشته باشیم به دلیل اینکه اگر امروز درست برنامه ریزی کنیم و راهکاری را ایجاد کنیم که در سه ضلع مثلثی که مردم، دولت و بازار است، می توانیم بر روی این سه اصل کار کنیم و در اقتصاد مقاومتی حرف های جدیدی را داشته باشیم برای آنهایی که می خواهند کشورمان از این مسیر عبور کند.

در ادامه مهندس علی موحد در زمینه نقش بخش خصوصی در توسعه اقتصادی گفت: اگر بخواهیم از نظر حجم اقتصاد مقایسه کنیم می بینیم که ده درصد اقتصاد در اختیار بخش خصوصی است و 90 درصد در اختیار دولت است و ظاهرا ضعیف است ولی با این حجم کم و با فضای تنگی که در برابر حجم بزرگ دولت برای بخش خصوصی وجود دارد، بخش خصوصی دارد به حیات خودش ادامه می دهد و این مسئله دلالت بر این دارد که بخش خصوصی ضعیف نیست و فقط فضا از آن گرفته شده است.

وی تاکید کرد: بخش خصوصی پتانسیل لازم را دارد و از استعداد قدرتمند خوبی برخوردار است منتها هجمه اقتصاد دولتی آنگونه بوده که به این حجم ده درصدی هم برخورد تهاجمی دارد و قسمت های مختلف همین اقتصاد را هم دارد به خودش اختصاص می دهد.

این عضو اتاق بازرگانی با اظهار به اینکه دوره اقتصاد دولتی در دنیا تمام شده است، گفت: عصر سنتی که همه چیز داشت به سمت دولت گرایش پیدا می کرد و سیستم های خاص خودش را به دنیا ارائه می داد، تمام شد. دنیا این مسئله را تجربه کرد و دید که اقتصاد دولتی اقتصاد موفقی نیست حتی در بسته ترین سیستم های سیاسی جهان مثل کشور کمونیستی چین، که همه چیز باید به صورت مرکزیت اداره شود به این باور رسیدند و اقتصادشان را آزاد کردند.

در ادامه نورانی با بیان اینکه تا زمانی که اقتصاد وابسته به نفت است، شرکت های دولتی حضور خواهند داشت، ادامه داد: در اقتصاد مقامتی ما باید نفت را از اقتصاد جدا کنیم حتی ارزهایی که از نفت بدست می آید باید برای زیرساخت ها استفاده شود و متاسفانه امروز چنین چیزی نیست.

وی به تاثیر اقتصاد مقاومتی بدون نفت اشاره کرد وگفت: وقتی اقتصاد مقاومتی بدون نفت داشته باشید حتما تثبیت نرخ ارز وجود خواهد داشت برای اینکه ارزهای نفتی نمی تواند در ارز دخالت کند.

رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی و ارگانیک متذکر شد: مقامات دولتی به خارج از کشور می روند و هواپیما خریداری می کنند و یا با پژو قرارداد بسته می شود، اما در کشوری که رکود است و اشتغالزایی کم شده و بیکاری وجود دارد، بهترین راه این است که اول باید سرمایه ها را به بخش تولید و اقتصاد بیاوریم و بعد از رونق آنها برویم وسایل و تجهیزات پیشرفته و خوب خریداری کنیم.

در ادامه مظفر علیخانی با اشاره به اینکه اداره کشور بر اساس درآمدهای مالیاتی است، عنوان کرد: وقتی ما به دنبال این هستیم که درآمدی را از فعالیت اقتصادی مردم دریافت کنیم باید به سه نکته توجه کنیم یکی مالیات غیرمسقیم است و آن چیزی که تحت عنوان حقوق گمرکی از واردات کالا دریافت می کنیم. نکته دوم مالیات بر ارزش افزوده است که در نهایت باید از مصرف کننده نهایی وصول شود و نکته سوم مالیات بر عملکرد یا درآمد است که از هر فعال اقتصادی از جمله بخش صنعت و تولید مولد کشور باید دریافت شود.

وی به مشکلاتی که بر وصول مالیات وجود دارد اشاره کرد و بیان داشت: در چنین شرایطی الان که به نوعی محیط کسب و کار کشور، نامساعد است، تولید ما با بحران و رکود عمیق روبه رو است و تعداد بسیار زیادی از واحدهای صنعتی کشور یا عملا  تعطیل هستند و یا زیر ظرفیت 40 الی 50 درصد، دارند فعالیت می کنند و بسیاری از آنها بدهی های سنگین و معوق به شبکه های بانکی دارند و از توان پرداخت آن عاجز هستند و از سوی دیگر با توجه به اینکه قرار است 84 الی 85  درصد واردات کشور در خدمت تولید قرار بگیرد برای به چرخش درآمدن چرخ تولید و ایجاد اشتغال و ارزش افزوده و تولید کالاهایی که از بازارهای صادراتی بتواند صادر شود، عملا وصول این درآمدها هم در بُعد مالیات برارزش افزوده و هم در بُعد مالیات بر درآمد با مشکل مواجه خواهد شد.

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران افزود: از سوی دیگر با توجه به اینکه قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کرده و فروش از میزان مورد انتظار پایین تر است، روی آن بُعد اتفاقی نخواهد افتاد و به بیان دیگر لزوما باید توجه کنیم که اولا ببینیم تولید مولد با چه مشکلاتی رو به رو است و آنها را رفع کنیم مثل کمبود نقدینگی در تولید و سرمایه در گردش.

در ادامه مهندس علی موحد واژه اقتصاد بدون نفت را واژه ای غیر اقتصادی دانست و گفت: نفت، یکی از کالاهای بسیار ارزشمند نه تنها ایران، بلکه در جهان است که ظرف نیم قرن گذشته نقش آن غیر قابل کتمان است. بنابراین صحیح نیست که بگوییم اقتصادمان را از نفت جدا کنیم.

وی تصریح کرد: اقتصاد بدون نفت نامفهوم است. برای ما که یکی از مزیت های اقتصادی مان در نفت است، واژه اقتصاد بدون نفت صحیح نیست. اقتصاد یعنی استفاده بهینه از منابعی که در اختیار داریم.

وی بسته شدن بودجه را فارغ از نفت، غیر ممکن دانست و اظهار داشت: خواه یا ناخواه یکی از منابع ارزشمند کشورمان نفت است و در واقع نعمتی ارزشمند و الهی است. ما باید برای هزینه های جاری مان از نفت استفاده نکنیم. اساسا اگر بخواهیم اقتصادمان را مقاوم کنیم، باید از این منبع ارزشمند استفاده کنیم وگرنه در دیگر زمینه ها توسعه نداشته ایم.

عضو اتاق بازرگانی در بیان چگونگی مقاوم کردن اقتصاد از نفت، گفت: اینکه از منبع نفت در هزینه های جاری استفاده نکنیم، بلکه برای منابع سرمایه ای از آن استفاده کنیم، به اقتصاد مقاومتی کمک می کند.

در ادامه سید رضا نورانی با تاکید بر اینکه نفت یکی از منابع استراتژیک ما بوده است، بیان داشت: مگر ما تا چند سال دیگر نفت داریم؟ نهایتا تا 40 سال دیگر ما نفت خواهیم داشت و سوال این است که برای نسل های آینده مان چه گذاشته ایم؟ حقیقت این است که نفت را هدر داده ایم.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی و ارگانیک با تاکید بر استراتژی بدون نفت اظهار داشت: ما به درستی از این موهبت الهی استفاده نکرده ایم و در استخراج آن اسراف کرده ایم. بنابراین بهتر است درِ استخراج کننده های نفت را ببندیم و این خواسته مقام معظم رهبری در دهه 70 است. ما امیدوار هستیم در این وضعیتی که نفت به پایین ترین سطح قیمتی در جهان رسیده است، این آرزوی مقام معظم رهبری را برآورده کنیم زیرا نفت برای آیندگان است و به اندازه خودمان از آن استفاده کرده ایم.

قابل ذکر است، برنامه "گفت‌وگوی اقتصادی" هر روز ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت‌وگو پخش می شود و فایل صوتی آن برای مخاطبان در سایت شبکه موجود است.